1/11/2012

Правова ситуація біженців в Польщі

23 червня 2012 року в приміщенні Товариства Вільного Слова відбулася конференція…

Читайте далі

Петро

Швидкі, вичерпні відповіді на питання. Я дуже задоволений і рекомендую всім!

Стас

Благодарю за профессиональную услугу. В будущем воспользуюсь еще из вашего сервиса. Ответы ясны, полны, с ссылкой на законодательство.
Головна сторінка › Для дому › Адміністративне право › Зміна імені

Зміна імені


Автор: Аліона Ковал

Випускниця Національного Університету.
Понад 6 років досвіду в роботі.
Володіє українською, російською та польською мовами.
Чи ім’я особи може бути змінене.
 
Часто я така ситуація, коли батьки називають дитину Саша, Аня, але під час реєстрації імені дитини вказують Олександр, Ганна. І хоч з кожним днем тенденції в виборі власних імен змінюються, навіть працівників відділів державної реєстрації актів цивільного стану не дивує фантазія сучасних батьків, що ж робити в ситуації, коли наше ім’я нам не відповідає з тих або інших причин. Якщо за вибір імені завжди можна подякувати батькам, то з прізвищем складніше, його немилозвучність або важка вимова часто має свою вікову історію. 
 
По-перше, слід звернути увага, що згідно з ст. 28 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 р. та (далі – ЦК України) та п. 1 Глави 4 Розділу 3 Правил державної реєстрації актів громадського стану, затверджених Наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 р., ім’я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батьк ові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить. А це означає, що під ім’ям ми часто маємо на увазі тільки власне ім’я, що відбігає від погляду законодавця. 
 
Хто може звернутися з клопотанням про зміну імені (прізвища, власного імені та по батькові).
 
Окрім типових ситуацій, коли:
 • прізвище, власне ім'я та по батькові фізичної особи можуть бути змінені у разі її усиновлення, визнання усиновлення недійсним або його скасування;
 • прізвище фізичної особи може бути змінене у разі реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу або визнання його недійсним,
Згідно з ст. 295 ЦК України, своє власне ім’я та (або) прізвище (тобто складові частини імені в розумінню ст. 28 ЦК України) на власний розсуд може змінити:
 • фізична особа, яка досягла шістнадцяти років;
 • фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років за згодою батьків або одного з них у разі, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері;
 • фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років за згодою піклувальника, у разі якщо над фізичною особою встановлено піклування.
 
Згідно з ст. 295 ЦК України, фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право на зміну по батькові у разі:
 1. зміни її батьком свого власного імені або виключення відомостей про нього як батька дитини з актового запису про її народження;
 2. її усиновлення, визнання усиновлення недійсним або його скасування відповідно до закону.
 
Порядок зміни імені.
 
Згідно з Правилами державної реєстрації актів громадського стану в Україні, заінтересований в зміні власного імені (складової частини імені) громадяни України повинен звернутися з заявою про зміну імені, складеній у письмовій формі і паспортом громадянина України до державного відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем свого проживання.
 
Якщо в ролі заявника виступає фізичної особи, яка досягла чотирнадцятирічного віку, разом з відповідною заявою повинна подати свідоцтво про народження, довідку з місця проживання та заяву в письмовій формі батьків (одного з батьків – в передбачених законодавством України випадках), піклувальника. Заява про надання згоди батьків (одного з батьків) або піклувальника на зміну імені зазначеної особи може подаватися ними особисто, а у разі, коли заява через поважну причину не може бути подана особисто одним з батьків (в випадках, коли заявник має двох батьків), така заява, нотаріально засвідчена або прирівняна до нотаріально засвідченої, від його імені може бути подана другим з батьків. 
 
Якщо з заявою звертається фізична особа, яка досягла шістнадцятирічного віку, але не отримала паспорт громадянина України, повинна пред’явити свідоцтво про народження та довідку з місця проживання за умови, якщо від дня досягнення зазначеного віку минуло менше, ніж один місяць.
 
До заяви про зміну імені додаються: 
 • свідоцтво про народження заявника; 
 • свідоцтво про шлюб (у разі, коли заявник перебуває у шлюбі); 
 • свідоцтво про розірвання шлюбу (у разі, коли шлюб розірвано); 
 • свідоцтва про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей); 
 • свідоцтва про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно було раніше змінено; фотокартка заявника; 
 • квитанція про сплату державного мита.
 
Працівник державного відділу державної реєстрації актів цивільного стану звіряє вказані в заяві відомості з поданими документами заявника та надсилає необхідні матеріали до органу внутрішніх справ за місцем проживання заявника (за результатами відповідної перевірки, надсилає висновок – позитивний або негативний.
 
Заява про зміну імені розглядається відділом державної реєстрації актів цивільного стану у тримісячний строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці. 
 
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану готує висновок про надання дозволу на зміну імені або про відмову у зміні імені в двох примірниках, один з яких надсилає заявнику.
 
Відмова у наданні дозволу на зміну імені може бути оскаржена в суді в установленому порядку.
У вас є правові проблеми? Зверніться до наших фахівців!

Теги для цієї статті: ім’я

* Вашу адресу електронної пошти не буде опублікований
Право, яке дозволяє отримати розлучення в Іспанії, підлягло лібералізації. На даний...
Хто може бути суб’єктом права на вторинну безоплатну правову допомогу? Які права...
10 грудня 2012 року відбувся “круглий стіл”, де обговорювалися окремі питання...
Яким вимогам чинного законодавства України повинен відповідати договір купівлі-продажу...
Згідно з даними державної служби зайнятості України станом на 1 грудня 2012 р. на обліку...
Чи в бізнесі можна довіряти? Зі слів відомого американського підприємця Лідо Ентоні...
Низький рівень правової культури громадян часто не тільки не дає можливість знайти...
У багатьох осіб державна служба зайнятості України асоціюється виключно з місцем...
13 - 14 листопада 2012 року відбулась дводенна міжнародна конференція «Суддівська...
Згідно з даними державної служби зайнятості України станом на 1 грудня 2012 р. на обліку...